Uyarı! Bu çeviri oldukça eski, lütfen belgenin özgün haline bakın.

Debian Dağıtımları

Debian'ın aktif olarak geliştirilen üç ana dağıtımı vardır.: kararlı, test ve kararsız.

kararlı

kararlı dağıtım Debian'ın son çıkmış resmi dağıtımını barındırmaktadır.

Debian'ın son çıkardığı ürün dağıtımıdır ve bu nedenle öncelikli olarak bunu kullanmanızı öneriyoruz.

Şimdiki kararlı Debian dağıtımı, 12, kod adı bookworm. İlk önce 12.0 olarak 10 Haziran 2023 tarihinde yayınlanan dağıtımın son güncellemesi 12.5, 10 Şubat 2024 tarihinde yayımlanmıştır.

test

test dağıtımı, henüz kararlı dağıtıma girmemiş paketlerin bulunduğu dağıtımdır. Bu paketler kararlı dağıtıma girmek için beklemektedir. Bu dağıtımı kullanmanın en büyük avantajı ise, yazılımların güncel sürümlerini sunmasıdır.

Ayrıntılı bilgi için Debian SSS belgesinde test nedir ve nasıl kararlı hale gelir bölümlerini okuyunuz.

Şimdiki test dağıtımı: trixie'dir.

karasız

kararsız dağıtımı, Debian'ın aktif olarak geliştirme sürecinin yaşandığı dağıtımdır. Bu dağıtım genelde, geliştiriciler ve bu çerçeveye dahil olanlar tarafından kullanılmaktadır.

kararsız dağıtımın kod adı sid'dir.

Sürümlerin listesi

Eski Debian dağıtımlarının web sayfaları tutulmaktadır, fakat dağıtımlara listelere ayrılmış şekilde arşivden ulaşılabilirsiniz.

Tüm bu kod adlarının nereden geliyor açıklamasını Debian SSS belgesinde bulabilirsiniz.

Dağıtımlardaki veri bütünlüğü

Veri bütünlüğü dijital olarak imzalanmış Release dosyasında verilmiştir. Tüm dosyaların dağıtıma ait olduğu, Release dosyasında bulunan ve tüm Packages MD5 kontrolü ile sağlanmaktadır.

Dijital imza; şimdiki sürümün arşiv imzalama anahtarı olan, Release.gpg dosyasında bulunur. kararlı ve önceki kararlı sürüme ek olarak; imza anahtarı anahtar Kararlı Dağıtım Takımı'nın bir üyesi tarafından oluşturulmuştur.