Upozornění! Tento překlad je příliš zastaralý, prohlédněte si prosím originál.

Verze Debianu

Debian vždy aktivně udržuje alespoň tři verze: stabilní (stable), testovací (testing) a nestabilní (unstable).

stabilní (stable)

Stabilní verze je nejnovější oficiálně vydanou distribucí Debianu.

Jedná se o produkční verzi, kterou doporučujeme používat na prvním místě.

Současnou stabilní verzí distribuce Debian je verze 12 s kódovým označením bookworm. Byla původně vydána jako verze 12.0 10. června 2023, její nejnovější verze 12.5 byla vydána 10. února 2024.

testovací (testing)

Testovací verze obsahuje balíčky, které zatím nebyly přijaty do stabilní verze a stále na přijetí čekají. Hlavní výhodou užívání této distribuce je to, že obsahuje poněkud aktuálnější verze software.

Více informací o tom co znamená testovací a jak se z něj stává stabilní, naleznete v často kladených dotazech (Debian FAQ).

Současná testovací distribuce se nazývá trixie.

nestabilní (unstable)

Verze s označením nestabilní je ta, ve které dochází k aktivnímu vývoji Debianu. Tuto distribuci provozují v zásadě vývojáři a dobrodruzi, kteří rádi žijí na samé hranici (jak nejčerstvějšího software, tak také nejnovějších a neočekávaných problémů).

Nestabilní verze je známa pod kódovým označením sid.

Přehled verzí

Webové stránky zastaralých distribucí Debianu jsou uchovávány v původním stavu, ovšem distribuce samotné se nalézají pouze v odděleném archivu.

Pro vysvětlení toho, odkud pocházejí všechna ta kódová označení, se podívejte do často kladených otázek (Debian FAQ).

Integrita dat v distribuci

Integrita dat je zaručena digitálně podepsaným souborem Release (tj. Vydání). Aby byla zaručena autentičnost všech souborů v distribuci, jsou do souboru Release uloženy kontrolní součty všech souborů Packages, takže máte jistotu, které soubory do vydání patří, a které ne.

Digitální podpisy tohoto souboru jsou uloženy v souboru Release.gpg. Při podepisování je použit aktuální klíč pro podepisování archivu. Stabilní a předchozí stabilní verze jsou navíc ještě podepsány offline klíčem speciálně vytvořeným pro dané vydání členem Stable Release Teamu.